XI Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie – finał

22 marca 2018 roku w Starogardzkim Centrum Kultury odbył się finał XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Walka o czyste powietrze to obecnie bardzo nagłaśniany temat więc i Olimpiada nawiązywała do tego problemu, a jej hasło brzmiało „Stop smogowi”. Chojniccy olimpijczycy mimo, że w konkursie byli „rywalami”, trzymali się razem, wspólnie się wspierali i dopingowali. Pierwsza swoją prezentację przedstawiła Aleksandra Figat reprezentująca Szkołę Techniczną Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Kolejnym chojnickim finalistą był Patryk Knitter uczeń Technikum nr 2.  Jako trzecia zaprezentowała się Agata Pestka uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Władysława Andersa.
Wszyscy uczestnicy mieli pięć minut na przekonanie komisji do swoich prac. Czas był dokładnie kontrolowany. W dalszej części, finaliści losowali pytanie, a następnie musieli na nie odpowiedzieć. Uczniowie w swoich pracach często wykorzystywali dane uzyskane w przeprowadzonych przez siebie ankietach. Niektórzy opracowali ulotki, plakaty i banery na których propagowali m.in. selektywne zbieranie odpadów. W swoich pracach przedstawili scenki prawie teatralne. Pojawiły się nawet elementy pirotechniczne.
Po prezentacjach, w czasie gdy komisja oceniała wszystkie wystąpienia, uczestnicy Olimpiady mieli okazję zwiedzić Muzeum Mitologii Słowiańskiej znajdujące się w grodzisku Owidz, kilka kilometrów od Starogardu Gdańskiego. Podczas uroczystej gali czas umilał i nerwy łagodził – Teatr Kuźnia Bracka. Gdy emocje sięgnęły zenitu przyszedł czas na ogłoszenie wyników, które przedstawiały się następująco:
1 miejsce – Emilia Niedziałek z Gdańska,
2 miejsce – Agata Freitag ze Starogardu Gdańskiego,
3 miejsce – Marek Gross z Rumi.Zwyciężczyni oprócz darmowego indeksu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów otrzymała laptopa, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych. Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w finale, otrzymali nagrody wśród których znalazły się m.in.: rower, tablety, smartfony, czytniki e-book, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz zestawy słuchawkowe i głośnikowe. Nagrodę otrzymała również szkolna koordynatorka, która przygotowała zwyciężczynię Olimpiady, Pani Anna Ulaniuk otrzymała bezpłatny indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrane studia podyplomowe. Pełna lista uczestników finału w kolejności zajętych miejsc przedstawia się następująco:

 1. Niedziałek Emilia (Gdańsk)
 2. Freitag Agata (Starogard Gdański)
 3. Gross Marek (Rumia)
 4. Kędra Maria (Kwidzyn)
 5. Figat Aleksandra (Chojnice)
 6. Sebastian Wicki (Kościerzyna)
 7. Matyla Natalia (Tczew)
 8. Szymańska Magdalena (Kwidzyn)
 9. Kotłowski Nikodem (Tczew)
 10. Stangel Paulina (Starogard Gdański)
 11. Waliński Maciej (Gdańsk)
 12. Pestka Agata (Chojnice)
 13. Bruska Natalia (Starogard Gdański)
 14. Tyborczyk Daria (Kościerzyna)
 15. Noga Damian (Tczew)
 16. Koziolek Jan (Pelplin)
 17. Żurawski Marcel (Gdańsk)
 18. Kranicka Klaudia (Kościerzyna)
 19. Guz Szymon (Malbork)
 20. Knitter Patryk (Chojnice)
 21. Kinder Wiktoria (Kościerzyna)
 22. Troka Dominik (Malbork)
 23. Sokołowska Alicja (Pelplin)
 24. Grubba Jakub (Rumia)
 25. Zagórska Aleksandra (Starogard Gdański)

Jak widać na poniższym zdjęciu, nie tylko chojniccy uczniowie biorący udział w Olimpiadzie, ale i Magdalena Reszczyńska, z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Chojnicach, byli bardzo zadowoleni z osiągniętych wyników.

Więcej o finale można przeczytać tutaj.