W ramach naszej działalności prowadzimy zajęcia profilaktyczno – edukacyjne skierowane dla przedszkolaków oraz uczniów. Zajęcia obejmują następujące zagadnienia:
Autochodzik – czyli wychowanie komunikacyjne najmłodszych. Program skierowany dla dzieci w wieku 5 – 8 lat. Na zajęciach dzieci przygotowywane są do samodzielnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Opracowany program, rodzaj i liczba poszczególnych elementów pomocy edukacyjnych zostały tak dobrane, aby można było w pełni realizować zadania wychowania dzieci w obszarze komunikacji drogowej. W trakcie zajęć dzieci m.in. poznają podstawowe znaki i sygnały drogowe, środki komunikacji i transportu oraz podstawowe zasady zachowania się na chodniku i jezdni. Zainscenizowane sytuacje sprzyjają poznawaniu i postrzeganiu zasad ruchu drogowego w myśl zasady – nauka poprzez zabawę. Zajęcia uczą i kształtują właściwe nawyki podwyższające poziom bezpieczeństwa małych uczestników ruchu drogowego.
Cyberprzemoc – czyli zagrożenia jakie niosą współczesne technologie. Program przeznaczony dla uczniów klas 5 – 6 szkół podstawowych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem cyberprzemocy w społeczności szkolnej, poszerzenie wiedzy na temat cyberprzemocy i fonoholizmu, uświadomienie skutków nadużywania nowoczesnych środków przekazu – Internetu, telefonów komórkowych, wzbogacanie wiedzy na temat prawidłowego i rozsądnego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych oraz zwrócenie uwagi na skutki nadmiernego korzystania z komputera, Internetu i telefonu komórkowego dla zdrowia i rozwoju.
Mój pies, moja radość… i nie tylko – czyli jak zminimalizować ryzyko ataku psa. Program przeznaczony dla uczniów klas 2 – 3 szkół podstawowych. Podczas lekcji w formie multimedialnej przekazywane są informacje o obowiązkach właścicieli wobec zwierząt między innymi: konieczności używania smyczy i kagańca podczas spacerów, sprzątania po swoim czworonogu, karmienia i dbania o czworonoga w domu oraz wykonywania obowiązkowych szczepień. Uczniowie pod okiem funkcjonariuszy ćwiczą bezpieczną pozycję “żółwia”.
Niska emisja – problem do wyeliminowania? – czyli dlaczego powinniśmy segregować śmieci oraz negatywne skutki ich spalania. Program przeznaczony dla uczniów klas 1 – 3 szkół gimnazjalnych. Celem programu jest uświadomienie uczniom zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska wynikających z użytkowania przestarzałych palenisk węglowych oraz spalania niskogatunkowo opału, a tym bardziej śmieci.
Alkohol?… Nie! Dziękuję! Czyli kieruję – nie piję! Program przeznaczony dla uczniów klas 3 – 4 szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie zajęć młodzież za pomocą alkogogli może przekonać się jak zmienia się świat osoby nietrzeźwej. Te specyficzne “okulary” służą do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu. Zniekształcenie obrazu, spowolnienie czasu reakcji, problemy z oceną odległości – to tylko niektóre z efektów obecności alkoholu we krwi. Problem w tym, że z tych efektów pijany kierowca nie zdaje sobie sprawy. Za pomocą alkogogli uczniowie mogą doświadczyć tych negatywnych doznań. Dodatkowo prezentowany jest film w którym, przedstawiono wpływ spożywania alkoholu na zdolność prowadzenia samochodu.
Poznaj naszą pracę – czyli straż miejska “od kuchni”. Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z opiekunami do odwiedzenia naszej jednostki. W trakcie wizyty poznacie specyfikację pracy strażników, dowiecie się do jakich zadań jesteśmy powołani, czym się zajmujemy i jakiego sprzętu używamy.
Szkoły i przedszkola zainteresowane przeprowadzeniem zajęć w swoich placówkach proszone są o kontakt po nr telefonu 52 397 97 80.