“ODBLASK TO NIE OBCIACH” Straż Miejska w Chojnicach partnerem akcji.

W dniu 03.03.2017 r. o godz. 10:00 na płycie Starego Rynku w Chojnicach zainaugurowana została akcja której celem jest promowanie wśród dzieci, młodzieży jak również dorosłych nawyku noszenia elementów odblaskowych, co w rezultacie znacząco poprawia bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Odblaski 20

DLACZEGO NALEŻY NOSIĆ ODBLASKI ?

Po zmierzchu, w czasie złej pogody, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem dopiero z odległości około 20 metrów, jasne ubranie zwiększa tę odległość do 50 metrów.
Przyjmuje się, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, natomiast przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Niestety w takich warunkach wypadek może być nieunikniony!
Dzięki zastosowaniu elementów odblaskowych przez pieszego, kierujący pojazdem może zauważyć go z odległości większej niż 150 metrów. Daje to kierowcy czas na prawidłową reakcję i bezpieczne ominięcie pieszego lub nawet zatrzymanie się w celu uniknięcia wypadku!

PORADY DLA PIESZYCH

  • poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem,
  • jeżeli droga nie ma pobocza, poruszaj się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu),
  • nigdy nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, (również na przejściu dla pieszych),
  • zawsze korzystaj z elementów odblaskowych, noś je i zakładaj w widocznym miejscu na ubraniu,
  • odblaski umieszczaj na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków,
  • odblaski w pierwszej kolejności powinny być założone na dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety, im niżej założysz odblaski, tym szybciej oświetlą je reflektory pojazdu, dzięki czemu kierujący będzie miał więcej czasu na reakcję,
  • kupując odzież na sezon jesienno-zimowy, szukaj kurtek i butów wyposażonych w elementy odblaskowe,
  • jeżeli masz możliwość, umieść odblaski na najczęściej używanych akcesoriach tj. torby, plecaki, itp.
    Po ulicach Chojnic i okolicy będzie jeździł specjalnie oklejony autobus MZK  promujący akcję, czyli nawyk noszenia odblasków. Strażnicy oraz Policjanci otrzymali “magiczne tuby”, dzięki którym będą mogli prezentować wszystkim mieszkańcom Chojnic zalety noszenia odblasków.