Odpalanie fajerwerków – niebezpieczna zabawa.

Materiały pirotechniczne w postaci różnego rodzaju fajerwerków, rac i petard to stały element sylwestrowo-noworocznych zabaw. Pragniemy, aby były niepowtarzalne i efektowne. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętne obchodzenie się z nimi może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, a w najgorszym przypadku – wypadkiem. To od naszej rozwagi i rozsądku zależy czy Sylwestra i Nowy Rok spędzimy w radosnej i przyjemnej atmosferze czy w izbie przyjęć lub szpitalu.

ludzie

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas używania środków pirotechnicznych.

  • Sztuczne ognie i petardy kupujemy tylko w legalnych źródłach z instrukcją w języku polskim – producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu lub załączyć do sprzedawanego produktu.
  • Fajerwerki przechowujemy w suchych pomieszczeniach, niedostępnych dla dzieci, z dala od źródeł ciepła.
  • Petard i fajerwerków nie wolno dawać do odpalenia dzieciom.
  • Przed odpaleniem sprawdzamy czy produkt jest kompletny i czy nie ma uszkodzeń lub wad fabrycznych (pęknięcia, wgniecenia, wybrzuszenia, rozłączone lub źle połączone części składowe).
  • Podczas wystrzeliwania petard kierujemy je w stronę niezagrażającą ludziom, zwierzętom, samochodom ani obiektom – fajerwerki oprócz okaleczeń mogą stać się przyczyną pożarów.
  • Jeśli wyrób pirotechniczny nie eksplodował po odpaleniu i wypaleniu lontu nie podchodź aby sprawdzić, co się stało tym bardziej nie próbujmy ich ponownie odpalać, „niewybuchy” są przyczyną większości wypadków.
  • Nie wolno odpalać sztucznych ogni w pomieszczeniach zamkniętych, z balkonów i tarasów.
  • Wystrzegajmy się zabaw z fajerwerkami w tłumie oraz pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających – to one powodują, że źle oceniamy niebezpieczne sytuacje.

Huk wystrzeliwanych petard i błyski drażnią oraz stresują zwierzęta. Dlatego musimy mieć to na uwadze i zadbać o ich bezpieczeństwo oraz spokój.

miasto-2

UWAGA – petard i fajerwerków nie wolno sprzedawać osobom nieletnim, jest to przestępstwo zagrożone karą (od grzywny do pozbawienia wolności do lat 2).